Adet görmeye başlayan bayanların karşılaşabileceği problemlerden biriside adet düzensizliği problemidir. Adet olmaya yeni başlayan bayanlar genellikle ilk birkaç yıl karşılaştıkları adet düzensizlikleri normal olarak görülmektedir.
 
Bayanların çoğu yılda ortalama 11 ve 13 kez adet olabilmektedir ve bu rakamlardan 1-2 az ve fazla olma durumları da normal olarak karşılanmaktadır. Adet düzensizliğinin nedenleri her bayanda farklı neticelerden ötürü meydana gelebilmektedir ve bunun için ancak sizin için doğru olan değerlere bakılarak karar verilebilir.
 
Normal bir adet dönemi oluşturan 4 adet faktör bulunmaktadır. Bunlar; hipotalomus, hipofiz, yumurtalık ve rahimdir. Bunların herhangi birinde meydana gelebilecek olan sorunda adet düzensizliği yaşamınıza neden olabilecektir.
 
Karşılaşılan adet düzensizliği, 21 günden az süren veya 35 günden daha uzun süren sikluslar ile belirlenir. Adet döneminizde adet kanamasının uzun ve fazla olması, iki adet döneminiz arasında kanama meydana gelmesi durumunda doktora başvurmalısınız.
 
Adet düzensizliğinin diğer belirtileri; stres, aşırı kilo, doğum kontrol hapları, uterin polispleri ve miyopları, endometriozis, iltihplı pelvik hastalığı, polikistik yumurtalık, prematüre yumurtalık yetmezliği, aşırı egzersiz, diyabet vb.’dir.