Şarkı söylemeye 4 yaşında başlayan bir yıldız. Adele’in asıl müzik hayranlığı küçükken Spice Girl grubunaydı. Birit School Sahne Sanatları Okulu’nda Leona Lewis ile beraber okumuştur. Grammy ödülleriyle gündeme yerleşen Adele güçlü olduğu kadar hüzünlü bir sese sahiptir. Gerek onu yapayalnız yetiştirmek zorunda kalan annesinin, gerek kendisini terk eden alkolik babasının, şarkıcının hem özel hem de müzik hayatında izleri vardır.

Adele’in annesi Penny Adkins, 18 yaşındayken yalnız yaşaması için baba evinden kapı dışarı edilir. Masözlük ve mobilya işçiliğiyle hayatını kazanmaya başlar. Barda tanıştığı 21 yaşındaki tesisat işçisi Mark Evans ona defalarca evlenme teklifi eder fakat “evet” cevabını alamaz. Ertesi sene doğan bebekleri Adele için birlikte yaşama kararı alırlar. Çift, üç senenin sonunda ayrılırlar. Adele annesiyle kalır.

Adele nasıl zayıfladı

Kızındaki yeteneği fark eden Penny, onu her akşam müzik derslerine götürür. Baba Mark Evans kızının ergenlik çağındayken yaptığı hatalardan dolayı duyduğu pişmanlığı şöyle açıklıyor: “Adele 11 yaşındayken babam öldü. Kendimi alkole verdim. Beni bu halde görmemesi için onunla ilişkimi kestim. O kadar utanıyorum ki kızımın şarkılarını dinleyemiyorum.”

Bir Yıldız Doğuyor

Adele tüm bu olumsuzluklara rağmen 13 yaşındayken, Amy Winehouse’un da mezunu olduğu Brit School’u kazanır. Gitar, piyano gibi enstrümanlarda ustalaşan Adele, şarkı sözleri yazmaya başlar. 2006’da mezun olduktan dört ay sonra, yakın bir arkadaşı üç şarkısını paylaşır. İşte bu Adele’in hayatının akışını tamamen değiştiren olay olur. Kaydı tesadüfen dinleyen bir şirketten telefon alan genç müzisyen öylesine şaşırır ki bunun bir şaka olabileceği düşüncesiyle görüşmeye arkadaşı ile gider.

Ünlü Şarkıcı Adele'in Kökeni Türk Çıktı - Magazin

Sözleşme imzaladıktan bir süre sonra 2008’de piyasaya çıkan 19 adlı ilk albümüyle Brit Awards’ta Eleştirmenlerin Seçimi ödülüne layık görülür. İngiltere’de birçok başka ödüle aday gösterilir ve kazanır. Aynı sene ABD’de de beğeni kazanan Adele, Columbia Records’la yola devam eder.

2009 Temmuz ayında albüm dünya çapında 2.2 milyon satış rakamına ulaşır. İngiltere Başbakanı Gordon Brown, Adele’e gönderdiği teşekkür mektubunda şöyle yazar: “Ülkemizin içinde bulunduğu finansal zorluk döneminde tünelin sonundaki ışık gibi oldun.”