Adaçayının Faydaları
Adaçayı doğal ve zengin içeriği nedeniyle herkesin keşfetmesi gereken bir bitkidir. Dünya genelinde ve ülkemizde faydaları konusunda pek bilgi sahibi olunamamıştır. Oysaki insanlar adaçayını yeni yeni keşfetmeye başlıyor. Adaçayının ünü çok eski zamanlardan gelmektedir. Eski çağlarda bile adaçayları sağlık alanında yaygın olarak kullanılmıştır. Diğer çaylara oranla en çok tavsiye edilen bitki çayıdır. Sizde adaçayının insan vücuduna faydalarını öğrenince çok şaşıracak ve bildiğiniz diğer tüm çayları unutacaksınız.
İşte Adaçayının İnsan Sağlığına Faydaları
Adaçayı içindeki mineraller nedeniyle insan vücudunda en çok katkı sağladığı alan cilttir. Bu yüzden adaçayının cilde faydaları saymakla bitmez. Öncelikle cilde faydalarından bahsedelim;
Ciltteki Kırışıkları Gideriyor
Adaçayı içeriğindeki mineral ve doğal besinler sayesinde yaşlanmaya bağlı kırışların oluşmasını engelliyor.

 • Adaçayı kırışık oluşumunu büyük ölçüde engelliyor ve zaman içinde daha genç bir cilde kavuşmanızı sağlıyor.
 • Cildinizi daha canlı ve güzel gösteriyor, aynı zamanda da pürüzsüzlük ve yaşlanmadan doğan cilt lekelerinin yok olmasına katkı sağlıyor
 • Adaçayı antioksidan özelliğe sahip olduğu için dokuları koruyucu bir etki sağlar. Ayrıca cildin zarar görmesini ve yaşlanmasını engelliyor. Böylece cildinizi kötü görünümden kurtarmış olur.
 • Adaçayı bol miktarda kalsiyum ve vitamin a içermektedir. Bu sayede kısa sürede cildinizdeki ölü hücreleri temizler ve ölü hücrelerin oluşumu büyük ölçüde ortadan kaldırır.
 • Kırışıklarda en çok yüz bölesini koruduğu yapılan araştırmada ortaya çıkmıştır

Yağlı Ciltlere Tonik Etkisi Yapar
Adaçayının yağıda kullanılmaktadır. Bu yağ adaçayı gibi çok faydalıdır. Cilt yağındaki dengeyi sağlar ve gerekli yağ miktarını en doğru şekilde aktarır. Bir kaşık kadar adaçayını 300 ml suya koyup kaynatarak evinizde doğal bir tonik yapma imkânına sahipsiniz. Yarım saat demledikten sonra afiyetle için.
Diğer Cilt Rahatsızlıklarına İyi Gelir
Adaçayı antibakteriyel özelliklere sahip olması bakımından deriyi zararlı maddelerden ve mikroplardan korur. Bu nedenle cildinizi seven ve sürekli bakımını yapmak isteyen biriyseniz adaçayı mucizesinin nimetlerinden faydalanmanızı öneririz. Tüm cilt hastalıklarına karşı etkin bir antioksidan olduğu için gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. Üstelik kullanımı da oldukça kolay bir bitkidir.
Adaçayı antiseptik özelliğinden ötürü tüm iltihaba bağlı hastalıklarda iltihap kurutucu görevini üstlenir. Ayrıca sedef, egzema ve akne gibi hastalıklarında kolayca üstesinden gelebilmektedir.
Adaçayın Saça Etkileri
Adaçayı saç köklerini güçlendirmekle kalmaz daha dolgun saçlara kavuşmanıza olanak sağlar.
Saç Kaybı Yaşanmasını Önler
Adaçayı yüzyıllardır saç bakımı ve saç sağlını için kullanılan bir bitki olma özelliği taşır. İçerdiği zengin mineral ve vitaminler özelliklede erkeklerde saç dökülmesi yaşanmasını engeller. Böylece erkeklerin korkulu rüyası olan kellik bir nebzede olsa yavaşlar.
Erkekler adaçayının nimetlerinden faydalanmak için yapmaları gerekenleri sizlere hazırladık. Bu tarifi kullanarak erkekler saç bakımlarını daha eğlenceli bir şekilde yapmış olacak.
Öncelikle yapmanız gereken yaklaşık 3-5 dalma adaçayı yağını, biraz biberiye ve birazda nane esansı yağını, bir yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırmak. Bu şekilde hazırladığınız karışımı saçınıza masaj yaparak uygulayın. Yarım saate bekledikten sonra duş alın hepsi bu kadar.
Saçlardaki Parlaklık ve Canlılık Artar
Adaçayı saç dökülmelerinin dışında saçlara doğal bir nem kazandırarak daha parlak ve canlı saçların oluşmasına yardımcı olur. Özellikle donuk ve solgun görünen saçlar için kullanılır. Bu saç tiplerine sahip insanların kullanabilecekleri en doğal çözüm adaçayıdır. Bu sebeple hiç tereddüt bile etmeden saçlarına adaçayı yağı sürmelerinde fayda vardır.
Yapacağınız şey çok basit 1 yemek kadar kuru adaçayını suda kaynatın ve için. İsterseniz bu sıvıyı direk saçlarınıza da uygulayabilirsiniz. Tavsiye edilen iki yönteminde aynı anda yapılmasıdır. Bu daha hızlı sonuçlar almanızı kolaylaştıracaktır.
Saçların Hacim ve Kalınlık Kazanmasını Sağlar
İçeriğindeki doğal özler sayesinde adaçayı saçlarınızın hacim kazanmasını, büyümesini ve kalınlaşmasını sağlar. Ayrıca daha sağlam saç köklerinin hayallerini kuranlar için inanılmaz müthiş bir bitkidir. Eğer daha koyu daha güçlü ve daha kalın saçlara sahip olmak istiyorsanız adaçayı ve biberiyeyi karıştırmanız yeterli olacaktır. Bu karışı kullanarak istediğiniz saçların oluşmasına katkıda bulunabilirsiniz.
Ayrıca saçlarınız güçlenirken bir yandan da canlı bir dokuya kavuşacak. Kafa derilerini yenileyici bir etkisi bulunan adaçayı bunun yanında kan dolaşımını destekleyen zengin bir içeriğe sahiptir. Bu sayede yeni saçların çıkmasına ya da gelişmesine oldukça etkili bir bitkidir.
Losyon Etkisi Yaratır
Saçların kolay şekil alması ve daha sağlıklı olması açısından çok zengin mineraller içeren adaçayı biberiye ile birlikte kullanımı halinde etkileri çoğalmaktadır. Bu iki maddeyi sıcak suda iyice kaynatıp demleyin. Daha sonra saçlarınıza daha kolay şekil vermek ve daha dolgun saçlara kavuşmak için bu karışımdan faydalanın. Düzenli kullanım sayesinde kısa vadede farkı hissettirecektir.
İltihapları Kurutur Ve Aşırı Terlemeyi Önler
Günümüze kadar yapılan tüm araştırmalar gösteriyor ki ada çayı çok mükemmel bir antibiyotik görevi üstlenerek iltihapları kurutuyor. Bazı uzmanlar antibiyotik yerine adaçayı tavsiye etmektedir.
Ayrıca boğazda oluşan iltihaplanmalar ve ağır veya çenede oluşmuş enfeksiyonlarda en çok kullanılan bitkidir.
Bunların dışında aşırı terleme sorunu yaşayan inşalarında bol bol tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Birçok insan en olmadık zamanlarda ve aşırı bicinde terlemektedir. Genetik bir sıkıntı olduğu için tedavisi çok zordur. Bunun için kullanılan en doğal tedavi ise ada çayıdır. Ada çayı sadece terlemelerde değil, terlemeden doğacak hastalıklara karşıda bünyeyi korur.
 
adaçayı
Adaçayının Bilinen Diğer Etkileri

 • Sindirim güçlüğü çekenlere bu konuda en büyük faydayı yine ada çayı sağlar. Metabolizmayı düzenler ve buna bağlı hastalıklarında oluşmasını engeller.
 • Hazımsızlığı giderici bir etkiye sahip olduğu söylenir
 • Boğazda ve solunum yollarında oluşan yaraları iyileştirici etkisi vardır.
 • Diş sağlığını korur ve aynı zamanda ağız sağlığına da fayda sağlar
 • Astım tedavisinde adaçayı yaygın olarak kullanılır
 • Diyabeti önler ve diyabet hastalarına rahatlama hissi verir
 • Çok ciddi nörolojik faydaları vardır.
 • Depresyondaki insanlara bu konuda en büyük faydayı yine adaçayı sağlar

Adaçayının Zararları ve Yan Etkileri

 • Erkeklerde genellikle spermleri öldürdüğü söylenir fakat bunun bilimsel olarak bir dayanağı yoktur
 • Epilepsi hastalarına iyi gelmemekte olup uzak durmaları tavsiye edilir
 • Emzirme ve hamilelik dönemlerinde kullanılması uygun değildir ve ciddi yan etkiler ortaya çıkarabilmektedir
 • Yüksek tansiyonu olan hastaların uzak durmaları tavsiye edilir.
 • Aşırı kullanım halinde mideyi olumsuz etkileyebilir.

Adaçayının Besin Değerleri
Bir tutam adaçayında (67 gram) 261 kalori bulunur. Ayrıca; 48,7 gr Karbonhidrat, 3,4 gr Yağ, 2,6 mg Demir, 1126 mg Sodyum ve 8,9 gr Protein bulunmaktadır.
Öneriler
Adaçayı kurutulduğu için her zaman tüketebilirsiniz. Fakat vücuda sağladığı faydalardan yüksek oranda faydalanmak istiyorsanız taze bir şekilde tüketmeye özen gösterin. Bahçeli bir evde oturuyorsanız kendiniz yetiştirmenizi öneririz.