Samsun’da yaşayan ve henüz 28 yaşında olan Dilek Akbuz sağlıksız beslenme ve çeşitli sorunlar yüzünden 98 kiloya kadar çıkmıştı. Akbuz’un ilk kilo almaya başlaması kortizonlu bir ilacı kullanmak zorunda kalması ile başladı. Bu ilacı kullandıkça kilosu arttı ve Akbuz artık etrafındaki insanların kilosu ile ilgili yaptıkları yorumlara kızmaya başladı.

Zayıflamaya karar verdi ve diyetisyene başvurdu. Ancak diyetisyenin verdiği liste ona pek uygun gelmedi ve ufak tefek değişiklikler istedi. Diyetisyeni bunu kabul etmeyince farklı diyetisyenlere başvurdu.

9 ayda 40 kilo verdi! 'Yapmanız gereken şey...'

Onlarda benzer listeler verip hiç bir değişikliği kabul etmedi ve Akbuz’un iradesi kırıldı. Diyetine devam etmediği gibi zayıflama çayı ve hapı gibi çok tehlikeli yöntemlere başvurdu. Onların hiç birisinden fayda göremeyen Akbuz bir süre sonra aşırı derecede kilo almış ve 98 kiloya ulaşmıştı.

Zayıflamaya Başlamak

98 kiloya gelen Dilek Akbuz bu süreçten sonra zayıflama amacını tamamen terk etmiş ve aşırı derecede sağlıksız beslenmeye başlamış. Ta ki şimdiki diyetisyeni Elanur Yılmaz Akay’la tanışana kadar. 98 kiloya gelen Dilek Akbuz kalbiyle ilgili sorunlar yaşamaya başlayınca doktora gidip bazı tetkikler yaptırmış ve sağlığının çok kötü olduğunu fark etmiş. Bu durumda bu gidişe bir dur demenin zamanının geldiğini anlamış.

Diyetisyen Elanur Yılmaz Akay’a geldiğinde artık aha kararlı ve istekliymiş. Akay’ın verdiği listeler de bazen istediği değişiklikler yapılmış ve diyet oldukça esnek tutulmuş. Bu durum Akbuz’un kilo verme isteğini ve çabasını desteklemiş.

Ayrıca hareket etmeye başlayan Akbuz asansör yerine merdiven kullanmak ya da otobüs ve dolmuşa binmek yerine yakın mesafelere yürümek gibi klişe haline gelen önerilere de uymuş ve büyük faydasını görmüş. Dokuz ay boyunca yaptıkları sonucunda 40 kilo vermiş.

Bir Yıldır Kilosunu Koruyor

Sağlıklı bir görünüme ve eski sağlığına kavuşan Dilek Akbuz artık hayatının güzel anlarından feda etmek ve tekrar eski günlerine dönmek istemiyor. Tam bir yıldır 58 kiloda ve bu kiloda kalmayı başarmış durumda. Diyetisyen Elanur  Yılmaz ise bu başarıda Akbuz’un istekli ve kararlı olmasının ve diyeti olabildiğince esnek tutmasının payı olduğunu söylüyor.