– devlet şifre başvurularının adrese teslimi olarak yürürlüğe giren hizmet 65 yaş üzeri vatandaşları kapsıyor. Hizmetle ilgili Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofis Başkanı olan Ali Taha Koç açıklamalarda bulundu. Uygulamayla ilgili Ankara pilot bölge seçildi. Ankara’nın Gölbaşı isimli ilçesinde 65 yaşın üzerindeki vatandaşlara şifre teslim hizmeti başladı.

Pilot uygulama sona erince hizmet tüm Türkiye’de yürürlükte olacaktır. Kovid-19 salgını mücadelesi kapsamında yürürlüğe giren uygulama sayesinde riskli sayılan 65 yaş üzeri vatandaşlar e-devlet şifresi için zorluk çekmeyeceklerdir. Yüz yüze olacak şekilde adrese teslim edilecek olan şifrelerle istedikleri işlemleri kolaylıkla yapabileceklerdir.

Kovid-19 Salgını Mücadele Çalışmaları

65 yaş üzerinde olan vatandaşlar e-devlet üzerinden kolayca şifre başvurusunda bulunabileceklerdir. Bu işlem için PTT’ye gitmeyeceklerdir. Yeni bir dönemin başlangıcı olan uygulama sayesinde şifreler evlerinde kendilerine teslim edilecektir. Şifreyle ilgili başvuruların yapılacağı adres www.turkiye.gov.tr olacaktır ve başvuru süreci de yine bu adresten takip edilebilecektir.

65 yaşın üstündeki vatandaşlara 'adrese teslim' e-Devlet şifresi hizmeti başladı

Koç, yeni uygulamanın Kovid-19 pandemisi kaynaklı olarak uygulamaya konduğunu ifade etmiştir. Pilot bölge olan Gölbaşı ilçesinde 65 yaşın üzerinde olan vatandaşlar geliştirilen uygulamadan rahatlıkla faydalanacaklardır. Tüm dünyayı etkisi altına alan salgınla ilgili yapılan mücadeleler kapsamında bu uygulama geliştirilmiştir.

Bulaşma riskinin önlenmesi ve 65 yaş üzerindeki vatandaşların daha rahat bir hizmet alması amaçlanmıştır. Uygulamaya konan hizmet sayesinde riskli kategoride olan 65 yaş üzeri grup PTT’ye gitmeyecektir. Bu sayede Kovid-19 salgınında riskli alanlarda olmayacaklardır. Ayrıca alacakları e-devlet şifresi sayesinde de pek çok işlemi evlerinin konforunda halledebileceklerdir.

Daha Sonra Hedef Tüm Türkiye

65 yaş üzerinde olan ve daha evvelinde e-devlet şifresi almamış vatandaşlar www.turkiye.gov.tr adresine girerek, orada yer alan başvuru formunu dolduracaklardır. Yapılan başvuruyla e-devlet şifrelerinin adrese teslim süreci başlayacaktır. Şifre teslim sürecini de ilgili alandan takip edebileceklerdir.

İki kent daha katıldı! 65 yaş üstüne yeni yasaklar - Son dakika haberleri

Koç, pilot uygulama bittikten sonra bu hizmetin tüm Türkiye’de uygulanmaya başlayacağını söylemiştir. Adrese teslim edilecek olan e-devlet şifreleri yüz yüze teslim edileceklerdir. Teslim aşamasında kimlik doğrulaması mutlaka yapılacak ve şifre ondan sonra ilgili kişiye teslim edilecektir.