Zor geçen 2020 senesinin ardından, 2021’ de neler olacağı da merak ediliyor. Tüm dünyayı saran korona virüsünün etkisinin 2021 ‘ de de devam edeceği biliniyor. Virüsü bitirme çalışmaları son sürat devam ediyor. Bilimsel alandaki çalışmalar, gelecek senede çeşitli alanlarda ve virüs üzerinde yoğunlaşarak sürdürülecek. Tıbbi alanda yeni gelişmeler, gezegen ve uzay, korona aşısı ve daha pek çok alanda çalışmalar yapılması bekleniyor.

Korona virüs Dedektif Grubu Çin’e Gidecek!

2021’ de yeni oluşturulacak bir araştırma ekibi, korona virüsün neyden kaynaklandığını tam olarak çözmek için Çin’e gidecek. Bunun ocak ayında gerçekleşeceği söyleniyor. Ekip Dünya Sağlık Örgütünün oluşturduğunu kişilerden olacak.

Bilimsel Yayınlar Açık Yayınlanacak!

Daha önce gizliliğini korunan bilimsel bilgilerin, 2021’ de yayınlaması planlanıyor. İki senedir çok büyük araştırmalar sonucunda edinilen bilgilerin, ocak ayında uygulamaya geçmesi bekleniyor. Önceki yıllarda abone olunup temin edilebilen bilim dergileri, artık herhangi bir kayıt ve abonelik olmadan alınıp, okunabilecek. İçlerinden en çok, Nautre dergisi merak ediliyor.

2021 yılına damga vurması beklenen bilimsel gelişmeler

Mars Araştırmaları!

Özellikle Çin’in uzay alanındaki yaptığı çalışmalar, yeni bilgiler edinmeye yardımcı oluyor. Ciddi iddiaları olan Çin, 2021 senesinde de Mars ve uzay alanındaki çalışmalarına devam edecek. İnsansız bir hava roketini Mars’a göndermeye hazırlanan Çin, şubat ayında bunu gerçekleştireceklerini söyledi.

2021 yılına damga vurması beklenen bilimsel gelişmeler

Bu uzay roketi, Mars’ ta hayat bulgularını araştıracak. Bunun için. Çin tarafından hazırlanmış olan, özel cihazlar kullanılacak. Aletlerin her şeyi kayıt altına alacağı biliniyor. Bu araştırma için 10’dan fazla, özel cihazın üretildiği belirtildi.

Alzheimer İlacı ile İlgili Yeni Gelişmeler!

Günümüzde dünyada ileri yaş grubunda görülen en ciddi hastalıklardan biri olan alzheimer ile ilgili çalışmalar, 2021’ de de devam edecek. Yeni üretilen bir ilaç denenecek ve hastalığa etkisi olup olmadığı açıklanacak. Bu ilaç hastalığın yeni başladığı dönemlerde, ilerlemesini durduracak. Deneme ardından ilacın piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Daha önce hastalığı ilerleten madde bulunmuştu. Yeni üretilen ilaçta, bu maddeye karşı bir antikor üretildiği söyleniyor. İlacı etkisi ile ilgili çeşitli yorumlar yapılıyor. 2021 senesinde Alzheimer ilacının işe yarayıp yaramayacağını, büyük bir kesim tarafından merak ediliyor.