Kripto para ve sanal paralar son yıllarda hayatımızda önemli bir yer almaya başladı. Kripto paralar içerisinde en iyi yere sahip olan Bitcoin ise şu günlerde bir yükselişe doğru gidiyor.

Ama geriye dönüp baktığımızda geçtiğimiz yılın Bitcoin için çok çalkantılı bir yıl olduğunu söyleyebiliriz. Halving de dahil olmak üzere 2020 de Bitcoin çok şeyler gördü geçirdi.

Tam üç sene geçtikten sonra Bitcoin’in kırdığı rekor da yatırımcıların olumlu tepki vermelerini sağladı. Bütün bunların sonucunda Bitcoin hareketleri internette bu yıl en çok aranan şeyler arasında yer aldı. Bitcoin bundan önce sadece 2017 yılının sonlarında en çok arananlar listesindeydi.

2020’nin En Dikkat Çeken Bitcoin Hareketleri

2020’de Bitcoin hem aşağı hem de yukarı doğru çok sert hareketler yaşadı. Yukarı doğru hareketin zirvesi Aralık’ta aşağı doğru hareketin zirvesi de mart ayındaki Kara Perşembe’de yaşandı.

Ancak yıl sonunda pandemiden en az etkilenen varlıklardan birisi olarak ayakta kalmayı başardı. Hatta Bitcoin pandemi krizini fırsata çevirerek en iyi yatırım araçlarından olan altını da yerinden etti.

Halving Nedir?

Bitcoin madenciler tarafından blokların çözülerek üretildiği bir kripto paradır. Madenciler kırdıkları her blok başına ödül alır. Blokta bir Halving yaşanması durumunda da alınacak ödül yarıya düşer. 2020 yılının 11 Mayıs’ında üçüncü kez halving yaşandı.

Her dört yılda bir gerçekleşen bu durum bu yıl mayıs ayında yaşandı. Aslında Halving demek Bitcoin miktarının azalması demek ama bu durum aynı zamanda Bitcoin’in değerini arttırıyor. Bir sonraki Halving ise 2024 yılında gerçekleşecek.

Bitcoin Sahipleri Kim?

2020’de gerçekleşen bir diğer ilginç olay da 11 yıl önce üretilmiş olan bazı Bitcoinlerin tekrar piyasada görünmesidir. Önce bu Bitcoinlerin sahibi ilk üretici olan Satoshi Nakomata zannedildi ama şu an bu olay esrarını koruyor ve hala kimin olduğu bilinmiyor.

2020’nin Diğer İlgi Çeken Haberleri

Paypal’un Bitcoin’i destekleyeeği haberi, Bitcoin’e yönelik olan kurumsal ilginin zirve yapması, Bitcoin fiyatının giderek artması, Bitcoin ağında en çok sayıda yeni adres oluşturulması 2020’de Bitcoin’le ilgili öne çıkan diğer gelişmeler arasındadır.