Kasım ayında gerçekleşmesi gereken ara tatilin ne zaman başlayacağı konusunda hem öğrenciler hem de veliler merak içindeler. Dünya ve ülkemiz genelinde yüksek risk ile seyreden ve tedbir gerektiren Covid-19 Salgını nedeniyle, uzaktan eğitimle döneme başlayan ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri, normalleşme çalışmaları kapsamında yüz yüze eğitime geç de olsa başladılar. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilgili eğitim- öğretim dönemi başında yayınlanan ara tatil takvimi olduğu gibi uygulanacak mı?

2019-2020 eğitim-öğretim döneminde ilk kez yürürlüğe konan ara tatil ile, öğrenciler yarıyıl ve yaz tatili dışında Kasım ve Nisan aylarında ara tatil yapmışlardı. Ülkemizde seyreden salgın nedeniyle  bazı öğrenciler okula gitmeye, normal süreçten daha geç başladılar.

Ancak henüz yüz yüze eğitime hiç başlayamamış, dersleri uzaktan (çevrimiçi) MEB’in ilgili kanallarından öğrenme yoluyla takip eden öğrenciler de bulunuyor. Bu nedenle ara tatilin yapılıp yapılmayacağı konusunda hem veliler, hem de öğrenciler tereddüt ediyor.

MEB’in 2020-2021 Eğitim-Öğretim Dönemi Tatil Takvimi

Milli Eğitim Bakanlığı tarafınca 2020-2021 eğitim-öğretim dönemi başında yayınlanan takvime göre birinci dönemin ara tatili, 16 Kasım Pazartesi günü başlayarak 20 Kasım Cuma günü sona erecek. Hafta sonları ilgili tarihlere eklendiğinde öğrenciler toplamda dokuz gün tatil yapacaklar. İlgili takvime göre diğer tatiller ise; 25 Ocak- 5 Şubat tarihlerinde yarıyıl tatili, 12-16 Nisan tarihlerinde ara tatil yapılacak olup, 18 Haziran 2021 tarihinde yaz tatili başlangıcı yapılacak.

Kasım Ayı Ara Tatili Kesinleşti mi?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a  ”Kasım ayı ara tatili gerçekleşecek mi?” sorusu yöneltildi. Kendisinin verdiği cevabın özet detayları ise şu şekilde; ‘Salgının başından beri eğitim ile ilgili kararlar alırken o an içinde bulunulan duruma göre hareket ettiklerini, bu nedenle kararı kesinleşmemiş, ucu açık bir tatil takvimi olduğunu, ilgili eğitim-öğretim döneminde ara tatil yapılıp yapılmayacağı konusunda gerekli bilimsel incelemeler ve devam eden salgının seyrine göre karar verileceği bilgisini ekledi. Ve son olarak ara tatil tarihlerinde eğitim yapılması gibi bir planlamanın söz konusu olmadığından bahsetti.