Korona virüsün çıktığı ilk zamandan bu zamana kadar dünya üzerinde çok sayıda vaka ortaya çıktı. Son dönemlerde artan vakalar ile hastanelerde boş yer kalmamış durumda.  Diğer ülkeler sağlıklı kişileri bile ülkesine almazken Türkiye 20 bin dolar karşılığında hasta kişileri ambulans uçaklar işe ülkeye getiriyor. Yoğun bakımı yataklarının dolmasından dolayı vatandaş hastanede yatak bulamazken başka ülkeden hastaların gelmesi insanların tepki göstermesine sebep oldu.

Ambulans uçaklarla coronalı hasta taşınıyor! 20 bin doları veren Türkiye’ye geliyor

Avrupa’da pek çok ülke korona virüs sebebi ile tedbirler almaya başladı. Son dönemde vaka sayısındaki ciddi artış vatandaşların hastane bulamama ve tedavi olamama sorununa sebep oldu. Yapılan son açıklamaya göre Türkiye’de yoğun bakım yatak doluluk oranı yüzde 70’e ulaştı.

Başka Ülkelerden Türkiye’ye Kaç Hasta Taşındığı Bilinmiyor

Kaynaklardan yola çıkarak ülkemize çok sayıda hastanın taşındığı ortaya çıktı. Yurt dışının pek çok ülkesinden Türkiye’ye hasta akışı söz konusu oluyor. Ambulans uçaklar ile hastalar taşınıyor. Bu durum son zamanlarda çok büyük sıkıntılara sebep oldu. İnsanlar bu duruma çok fazla tepki gösteriyor.

Ambulans Uçak Kiralama - Triajet

Özel hastaneler de dâhil olmak üzere pek çok hastane de yoğun bakım hasta yatağı dolmuş durumda. Durum bu şekildeyken yurt dışından hasta taşınması vatandaşın tepkisine sebep oldu. Ambulans uçakların haftada en az 5 ile 6 kez uçuş yaptığı biliniyor. Fakat net olarak kaç hasta taşındığı ve hala devam edip edilmediği bilinmiyor. Devlete aile olan bu uçaklar ile ilgili bilgiler gizli tutuluyor.

İzin Almaya Gerek Duyulmuyor

Ağırlıklı olarak Tiflis’ten seferler yapılıyor. Bunun dışında Roma, Moskova, Tiran, St. Petersburg ve Saraybosna gibi şehirlerden Türkiye’ye ambulans uçaklar ile hasta taşınıyor. Aynı zamanda Irak ve Gürcistan gibi komşu ülkelerimizden de hasta akımı söz konusu oluyor. Hastalar Türkiye’ye gelip tedavi olmak için 18 bin dolar ile 20 bin dolar arasında bir ücret ödüyor. Son zamanlarda çok sayıda hasta bu şekilde ülkemize giriş yaptı. Başka ülkeden hasta hastanelere yatış yaparken ülke vatandaşları hastanelerde boş yatak bulamıyor. Bu sebeple halk duruma isyan ediyor.