Öncelikli olarak şuradan başlayayım boy uzaması 20 yaşına kadar devam etmekte olan bir hormonal salgıdır. Bazı insanlar lise çağlarına kadar uzamayıp lise çağına geldiklerinde birden boy atmaktadır bazıları ise lise hayatı boyunca da uzamayıp üniversiteye geldiklerinde boy atmaktadırlar. Bu tamamen genlerle alakalı bir şey gibi görünse de %70i genlerle alakalıysa %30 u Doğru beslenme ve depolanan enerjiyi doğru yönlendirmeyle alakalı enerjiyi yönlendirdikten hemen sonrasında ise bu enerjiden doğan yorgunluğu düzenli bir uyku proğramı ile desteklemektir.
Sıkıntı ve stres bu yaşlarda boy uzamasına ciddi derecede engel olmakla birlikte belirli bir yaşa kadar tamamen bu uzamayı durdurma potansiyeline sahiptir.
Protein ağırlıklı beslenmek düzenli spor yapıp uyumak sizler için yararlı olacaktır. Peki protein ağırlıklı beslenelim diyoruz fakat nedir bu protein ağırlıklı besinler?
Süt en başta gelmek üzere yoğurt, et, yumurta bu 3 gıda boy uzaması için ergenlik döneminde çok yardımcı olacaktır.
Ergenlik döneminde çok ağır kaldırmak boy uzamasını belli bir yerde kilitleyebilir. Nesilden nesile devam eden “Uzun eşek” adlı oyun çok sık oynandığı vakit kaslara zarar vereceğinden dolayı boyunuzun uzamasına da engel olacaktır. Ağır bir işte çalışmak boy uzama şeklini yine etkileyecektir.
Kısacası bu dönemlerde boyunuz uzamıyorsa dahi tarlaya tohum ekip büyümesini beklediğiniz gibi vücudunuza doğru şekilde besin alıp depoladığınızda o besinler ileriki zamanlarda size boy olarak dönecektir.

Boyum Kısa Nasıl Uzatabilirim

İlgili Konu;

  • 15 yaşındayım boyum uzar mı
  • 15 yaşındayım boyum ne kadar uzar
  • 15 yaşında boy ne kadar olmalı